Darbo (darbų) sauga – instrukcijos

Apie darbų saugąDarbuotojų saugos ir sveikatos organizavimas įmonėje, įstaigoje ar organizacije atsakingas procesas. Labai svarbu tinkamai paruošti darbo (darbų) saugos ir sveikatos instrukcijas. Instrukcijos rengiamos pareigoms, jose išdėstoma kokie darbuotojų atliekami veiksmai gali kelti riziką, kaip reikėtų saugiai dirbti. Tam, kad būtų aprašyti visi darbuotojui aktualūs veiksniai, instrukcija turi tam tikrą struktūrą. Instrukcijos paprastai pradedamos bendrąja dalimi. Joje pateikiami kvalifikaciniai reikalavimai nurodomoms pareigoms užimti. Darbuotojo pareigos ir teisės, taip pat darbdavio pareigos ir teisės susijusios su darbuotojų sauga ir sveikata įmonėje. Toliau, jei aprašomoms pareigoms aktualu, rengiama skiltis apie asmens apsaugines priemones – kokie keliami reikalavimai asmens apsauginėms priemonėms, kas jas perka, prižiūri, kaip ir kada darbuotojas turi jomis naudotis. Sekančioje dalyje aprašomi profesinės rizikos veiksniai darbo vietoje bei įvardijamos saugos priemonės, kuriomis vadovaujantis likviduojma arba kiek įmanoma sumažinama rizika darbuotojo sveikatos pakenkimui. Saugos ir sveikatos instrukcijoje aprašomi darbuotojo veiksmai prieš darbo pradžią. Tai yra, ką darbuotojas privalo atlikti prieš pradedamas dirbti. Įprastai tai būna darbo vietos patikrinimas, asmens apsauginių priemonių inspektavimas, darbo įrankių apžiūra, paruošimas darbui. Priklausomai nuo pareigų, darbuotojo veiksmai prieš darbo pradžią, būna skirtingi. Vėliau aprašomi saugūs darbuotojo veiksmai darbo metu bei ką draudžiama daryti siekiant nesukelti pavojaus pačio ar kitų darbuotojų saugai ir sveikatai. Paprastai patogu išdėstyti darbuotojų veiksmus išskiriant kaip reikia dirbti skirtingus darbus, pavyzdžiui kokie turi būti darbuotojo veiksmai užsiimant krovos darbais, kokie vairuojant atomobilį, kokie dirbant kompiuteriu ir t.t.. Logiška seka paskutinė darbuotojo saugos ir sveikatos instrukcijos dalis – darbuotojo veiksmai baigus darbą. Šioje dalyje nurodoma, kad darbuotojas savo darbo vietą privalo palikti tvarkingą, patikrinti ar nėra pavojaus kilti gaisrui, išjungti elektros įrenginius (išskyrus tuos, kurie privalo veikti nenutrūkstamai), informuoti tiesioginį vadovą, jei darbo metu buvo pastebėti technologiniai gedimai ar kilo pavojus susižeisti, gali būti aprašoma patalpų uždarymo tvarka. Pagal parengtą saugos ir sveikatos instrukciją darbuotojai privalo būti instruktuojami nerečiau kaip kas dvylika mėnesių, instruktažai forminami žurnale.

1 mintis apie “Darbo (darbų) sauga – instrukcijos”

  1. Prie darbų saugos labai smarkiai prisideda patogi ir tinkama darbo apranga. Pavyzdžiui kokybiškas darbo kombinezonas leis darbuotojui jaustis patogiai, o patogumas tikrai daug prisideda ir prie darbų saugos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>